Katalog Vědecké knihovny v Olomouci, báze SVK01, záznam 000581642

Navigace: https://aleph.vkol.cz/pub / svk01 / 00058xxxx / 0005816xx / 000581642.htm

Chcete-li získat tento dokument, vstupte přímo do katalogu. Získat dokument z katalogu.
If you want to get more information about the document, enter the online catalog. Get the item from catalog.

HZ-Osobní jménoBraun, Georg, 1542-1622
Názvové údajeUrbium Praecipuarum Mundi Theatrum Quintum / Auctore Georgio Braunio Agrippinate
Varianta názvuCivitates Orbis Terrarum
Nakladatel.údaje[Coloniae Agrippinae : Gottfried von Kempen, ca. 1597]
Údaje fyz.popisu[156] fol. : [68] čb. měd. ; 2°, 41 × 27 × 3 cm
Všeobecná pozn.Názvem Civitates Orbis Terrarum bývá označováno jedno z významných děl konce 16. století - atlas měst světa. Atlas je tvořen šesti fóliovými svazky, ve kterých je na 363 listech zobrazeno 546 sídel Evropy, afrického a asijského pobřeží a dvě města Nového světa. Jednotlivé díly byly v letech 1572-1617 vydávány v Kolíně nad Rýnem, svazky již publikované byly vydávány opakovaně. V čele rozsáhlého autorského kolektivu stáli vydavatel Georg Braun, děkan v Kolíně nad Rýnem, a Franz Hogenberg - rytec, vydavatel a obchodník, původem z Mechelen. Jednotlivé díly atlasu jsou (s výjimkou úvodních dedikací a oslavných básní) uspořádány tak, že vnitřní strany dvoulistů jsou vyplněny pohledem na město či města, zatímco vnější strany jsou opatřeny informativním textem vztahujícím se k zobrazovanému sídlu. Textové informace přinášené Civitates mají encyklopedický charakter, jsou kompilovány převážně z údajů převzatých ze starších naučných děl včetně antických, které G. Braun cituje v předmluvě k I. dílu.
*Pozn.o hist.vlast.Na titulním listu rukou: In usum P. Valentino ex Bibliotheca [ex?]traditus
Pozn.k exemplářiČernobílý alegorický titulní list (jsdna z ženských postav dodatečně přioděna). Následuje list s dedikaci, ktery z poloviny chybí (utržen). Iniciály, versály, kustody a signatury pouze u předmluvy a závěrečného indexu, živá záhlaví. Svazek obsahuje 68 nekolorovaných mědirytinových tabulí (dvojlistů) z celekm 69 - tab. č. 54 chybí (prázdný dvojlist). Autorské signování a vročení u většiny tabulí.
Pozn.o vazběVazba v tmavě hnědé kůži, bohatě zdobená protlačovaným slepotiskem (stopy po zlacení). Zelené spojovací tkanice ve fragmentech, stříkaná ořízka (pruhy). Zdobený zlacený hřbet doplněný o papírový štítek se starou signaturou (a 5).
VZ-Osobní jm.Hogenberg, Franz, 1538-1590
VZ-Osobní jm.Houfnagelius, Georgius
Sigla,sign.vlastn.OLA001 III 19.564/ 5
Místo původu pub.Kolín nad Rýnem Německo
Fakturace seriály1