Katalog Vědecké knihovny v Olomouci, báze SVK01, záznam 000581643

Navigace: http://aleph.vkol.cz/pub / svk01 / 00058xxxx / 0005816xx / 000581643.htm

Chcete-li získat tento dokument, vstupte přímo do katalogu. Získat dokument z katalogu.
If you want to get more information about the document, enter the online catalog. Get the item from catalog.

Můžete si přímo objednat elektronickou kopii knihy. Objednejte si elektronickou kopii knihy.

You can order directly your electronic copy of the book. Order your electronic copy of the book.

HZ-Osobní jménoBraun, Georg, 1542-1622
Názvové údajeUrbium Praecipuarum Totius Mundi Liber Tertius / Georgius Bruin Agrippinas, et Franciscus Hogenbergius, dedicant consecrantq.
Varianta názvuCivitates Orbis Terrarum
Nakladatel.údajeColoniae Agrippinae : Typis Godefridi Kempensis, 1588
Údaje fyz.popisu[124] fol. : [58] kolor. měd. ; 2°, 41 × 28 × 2,5 cm
Všeobecná pozn.Názvem Civitates Orbis Terrarum bývá označováno jedno z významných děl konce 16. století - atlas měst světa. Atlas je tvořen šesti fóliovými svazky, ve kterých je na 363 listech zobrazeno 546 sídel Evropy, afrického a asijského pobřeží a dvě města Nového světa. Jednotlivé díly byly v letech 1572-1617 vydávány v Kolíně nad Rýnem, svazky již publikované byly vydávány opakovaně. V čele rozsáhlého autorského kolektivu stáli vydavatel Georg Braun, děkan v Kolíně nad Rýnem, a Franz Hogenberg - rytec, vydavatel a obchodník, původem z Mechelen. Jednotlivé díly atlasu jsou (s výjimkou úvodních dedikací a oslavných básní) uspořádány tak, že vnitřní strany dvoulistů jsou vyplněny pohledem na město či města, zatímco vnější strany jsou opatřeny informativním textem vztahujícím se k zobrazovanému sídlu. Textové informace přinášené Civitates mají encyklopedický charakter, jsou kompilovány převážně z údajů převzatých ze starších naučných děl včetně antických, které G. Braun cituje v předmluvě k I. dílu.
*Pozn.o hist.vlast.Na titulním listu rukou (totéž na fol. 2): Catalogo inscriptus Collegii Societatis Jesu Hradisstii Anno 1675 8. Julii
Pozn.k exemplářiKolorovaný alegorický titulní list, iniciály, versály, kustody, živá záhlaví, arabské číslování pouze u tabulí. Exemplář obsahuje celkem 58 kolorovaných rytinových dvoulistů z 59 - chybí tab. č. 51 - Laurentum, Orivetum. Autorsky signováno.
Pozn.o vazběVazba v tmavě hnědé kůži, bohatě zdobená protlačovaným slepotiskem. Uprostřed přední desky kartuše v jejímž středu je nápis CIVITATES ORBIS TERRARUM. Zelené spojovací tkanice utržené, stříkaná ořízka (červené pruhy). Na hřbetu dva staré štítky a jeden papírový se starou signaturou (a 3).
VZ-Osobní jm.Hogenberg, Franz, 1538-1590
Sigla,sign.vlastn.OLA001 III 19.273/ 3
Majitel-korpor.(ST)jezuité. kolej u Sv. Františka Xaverského (Uherské Hradiště, Česko)
Místo původu pub.Kolín nad Rýnem Německo
Počet exemplářů1